Başlamak Neden Bitirmenin Yarısı Değil?

31 Mayıs 2020

Photo by Aw Creative on Unsplash

 

Bu blog için isim ararken bir şeylere başlamanın çok zor olduğunu düşünüyordum. Bazılarımız için gerçekten öyle. Bazılarımız içinse, hatta açıkçası gördüğüm kadarıyla çoğumuz içinse, bir şeyi bitirmek çok daha zor. Mesela bu 30 günlük her gün yazma serüvenime heyecanla başladım ama ortalarda bir yerde gerçekten de bırakmak geçti aklımdan. Kim okuyor ki dedim birkaç eş dost dışında. Kimsenin umurunda olmayacaktı. Sonra hatırladım, birinin umurundaydı, benim. Ve elbette her gün bana yazan, mesaj atan sevgili dostlarımın desteği de bana devam etme cesareti ve motivasyonu verdi.

Planladığım gibi her gün yazamasam da yazmadığım günleri telafi ederek gitmeye çalıştım. Ve sonunda 30. yazıda ve son gündeyiz sevgili okur. O zaman bugünkü konumuz da başladığımız işi bitirmek için neler yapabileceğimiz olsun. 🙂

Öncelikle bu yazının ilhamını daha bu bir aylık sürece başlamadan evvel okumaya başladığım bir kitaptan aldım. Kitabın adı “Bitir”, yazarı ise Jon Acuff. Bir şeyleri bitirmekte zorlanan herkese tavsiye ederim, çok yararlı tavsiyelerle dolu. Ancak bu yazı o tavsiyeleri değil benim 30 günlük bu süreç sırasında fark ettiğim ve paylaşmak istediklerimi içeriyor. Ancak bana direkt kitabın bir bölümünde bahsedilen bir konunun fark ettirdiği bir şeyden bahsedeceğim.

Jon Acuff’ın kitabında bana hatırlattığı şeylerden önemli bir tanesi bu. Seçtiğimiz hedef her neyse onu keyifli hale getirmemiz gerekiyor, yoksa onu bitirmek imkansız hale geliyor. Sevmediğimiz, yaparken de keyif almadığımız bir şeyi, özellikle de yapmamamız halinde korku dolu bir sonucu yoksa (işten çıkarılmak gibi) sonlandıramıyoruz. Hedefimiz başlı başına keyifli olmayabilir ancak bizim yaratıcılığımızı kullanarak onu keyifli hale getirmemiz gerek. Elbette deneyip işe yaradığını gördüğüm başka şeyler de var. Gelin bakalım.

GERÇEKTEN BUNU İSTİYOR MUSUNUZ?: Bir hedef belirlerken onu başarmayı neden istediğimizi iyice düşünmek çok önemli. Başkalarını memnun etme kaygısı içeren, bizim faydamıza olmayan, başka hedeflerimizle çelişen isteklerimizin peşinde hem hayalkırıklığı yaşayabiliriz hem de boşuna yorulmuş oluruz.

HEDEFİNİZ GERÇEKÇİ Mİ? Koyduğunuz bitirme süresi, hedefin içeriği, başlama zamanı, şartları, alt hedefler bunların hepsi başarınızı etkileyecek faktörler. Gerçekçi davranmadığımızda hissedilen utanç duygusu bizi köreltiyor ve isteklerimizin peşinden gitmemize de engel oluyor. O yüzden hedefinizi ve onu başarmak istemenizdeki sebepleri başlamadan iyice düşünmenizde fayda var.

HAYIR DEMEYİ BİLİYOR MUSUNUZ? Söz konusu bir hedefe kitlenmekse bazı şeylere hayır dememiz gerektiği açık. Hatta bu konuda uzmanlaşmamız gerekiyor. Kimlere ve nelere hayır diyeceksiniz belirleyin ve öyle başlayın.

KAİZEN TEKNİĞİ: Japonların Kaizen tekniği kendinizde düzeltmek istediğiniz bir şey belirleyip buna her gün 1 dakika ayırmanızı gerektiriyor. Sadece 1 dakika düşünsenize. İleride artırıyorsunuz ama başlangıçta bir süre siz bu faydalı alışkanlığı edinene dek bir dakika yeterli. Bence kendinize dev hedefler koymadan önce küçük alıştırmalar yapmak faydalı. Mesela ben bu bir ay boyunca her gün yazma alıştırmasını hayalini kurduğum kitabı yazmak için bir yöntem olarak kullandım ve bu süreçte kendim ve yazma alışkanlığımla ilgili çok şey öğrendim.

SONUCUNUZU NASIL ALIRDINIZ? Bir şeyi en iyi şekilde yapmayacaksam yapmanın ne anlamı var düsturu bize birçok şeyi yarım bıraktırdı. Önerim yaklaşımınızı değiştirip yola devam etmeniz. Mesela ben 20.günden sonra her yazının İngilizce versiyonunu da bloga koymayı bıraktım çünkü bu şekilde çok yorulduğumu fark ettim. Okuyucuların büyük çoğunluğu da Türk olduğuna göre, 30 yazı hedefimi  Türkçe olarak tamamlamayı öncelik haline getirdim. Demem o ki, 3 gün diyeti bozdunuz diye 15 günlük emeğinizi çöpe atmayın. 3 günde almış olabileceğiniz kiloyu 1,5 günde verirsiniz zaten.

GEREKENLERE SAHİP MİSİNİZ? Şu anki şartlarınız ve durumunuz hedefinize ulaşmanızda sorun olacak gibiyse önce onlara odaklanın. Gereken konularda destek istemekten çekinmeyin. Etrafınızdakilere hedefinizi ve gerektirdiklerini açıklayın ve yardımlarını isteyin. Mesela ben annemin desteği olmasa muhtemelen bir ay boyunca bu kadar çok yazıyı paylaşamazdım. Kendisine bana her zamanki gibi destek olduğu için teşekkür ediyorum.

Hepimizin farkında dahi olmadığımız muhteşem bir potansiyele sahip olduğumuza yürekten inanıyorum. Ancak ne yazık ki insanlar bir şeylere sadece başlayanlar ve o şeyleri bitirenler olarak ikiye ayırılıyor. Bazıları sonuna kadar gidecek azmi, cesareti, kararlılığı içinde bulamıyor. Bazıları başarısız olma, ya da mükemmelden daha aşağı bir sonuç elde edecek olmayı göze alamıyor. Siz onlardan olmayın. Bir şeyi bitirmenin keyfi paha biçilemez. Üstelik öğrendikleriniz yanınıza kar kalıyor. Başlamasaydınız bitiremezdiniz, ama bitirmeseydiniz bu kadar çok şey öğrenemezdiniz. Bitirdiğiniz şey bir sanat eseri, dünyayı sarsacak bir buluş olmak zorunda değil. Ama o tür bir şeyi başarmak için belki defalarca deneme yapmanız ve her seferinde o denemeyi tamamlayacak azmi göstermeniz gerek.

Buraya kadar 30 gündür okuduğunuz, yüreklendirici sözleriniz, yorum ve mesajlarınız için teşekkür ederim. Yazılarım her gün olmasa da haftada 2-3 tane şeklinde devam edecek. Benimle yorumlarda hangi konularda içerik görmek istediğinizi paylaşmayı unutmayın.

Sevgili okur, kendine başlamak istediğin yeni ve keyifli projeler bulman ve bu yazının da onları bitirmen konusunda ilham vermesi dileğiyle.

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply