Kapılar Açmak ve Kapamak İçindir

29 Mayıs 2020

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’ın söylediği haliyle, “Allah bir kapıyı kaparsa bin kapıyı açar” sözü halk arasında “Allah bir kapıyı kapar diğerini açar şeklinde de yorumlanmıştır”. Ana fikri kaptınız. Bu sözün bir versiyonu da “bir kapı kapanmadan diğeri açılmaz” olarak söylenir. Bu versiyon neden bir şeylerin başlaması için bir şeylerin bitmesi gerektiğini anlamamızı biraz daha kolaylaştırıyor bence.

Biten ilişkiler, sona eren işler, taşındığımız evler ve hatta yapmayı tamamladığımız projeler olmasa, hayatımızda yeni şeylerin başlaması için yeterli alanı açabilir miyiz? Yoksa bu evrensel bolluk yasası ile çelişiyor mu? Soruyu daha anlaşılır bir şekilde sormayı deneyeyim, her şeye aynı anda sahip olamaz mıyız yani?

Sorun şu, her şeye aynı anda sahip olmak ister miyiz ki? İnsanın kısıtlı odaklanma kapasitesini göz önünde bulundurduğumuzda neden bazı kapıları kapamamız gerektiğini daha iyi anlayabileceğimizi düşünüyorum. Üstelik kapattığımız kapılar için suçluluk duymayı da bırakabiliriz artık. Devam etmediğimiz projeler, yarım kalan işler, vazgeçtiklerimiz, yolumuzu ayırdığımız insanlar…hepsi olması gereken şekilde kapattığımız kapılardı aslında.

Kendinizi kapılarla dolu bir koridorda hayal edin. Sakince ilerliyorsunuz ve kapılardan birini açıp bir odaya giriyorsunuz. Sonra bu oda hoşunuza gitmiyor. Kapıyı açıp odadan çıkıyor, kapıyı arkanızdan kapatıyorsunuz. Ve sonra başka kapı açıp farklı bir odaya giriyorsunuz. Çıktığınız odanın kapısını açık bıraksanız peki? O kapı açık dururken başka bir kapıyı açsanız ne olur? Hayatta da bunu yapmıyor muyuz? Bazen hayatımız kapısı açık odalarla dolu bir koridora benzemiyor mu? Hangi odaya gireceğimizi bilmeden o koridorda ileri geri gidip gelmiyor muyuz? Artık içinde bulunmak istemediğimizi düşündüğümüz odaların kapısını kapatma zamanı gelmedi mi? Yoksa bu koridorda ileri doğru ilerleyebilir miyiz?

Belki bugün benim gibi sizin de o açık kalan kapıları düşünme zamanınız gelmiştir. Ne dersiniz?

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply