Hayatta Geri Kaldığımızı Düşündüğümüzde Ne Yapmalıyız?

23 Mayıs 2020

Mayıs ayının her gününde bir yazı yayınlamak konusunda kararlı olmama rağmen bazı günler zorlandığımı siz de fark ediyorsunuzdur. Ama bu vazgeçeceğim anlamına gelmiyor. O zaman bugünün konusu hayatta geri kaldığımızı hissettiğimiz günlerle ilgili olsun. Neler yapabiliriz, neler bize daha iyi hissettirir? İşte benim önerilerim.

GÜNE GÜÇLÜ BAŞLAYIN: Kahvaltı telaşına kapılmadan önce kendinize birkaç dakika ayırın, o gün yapacaklarınızı gözden geçirin, sakince bir yudum bir şeyler için, biraz müzik dinleyin. Özetle kafası kesilmiş bir tavuk gibi koşturmaya başlamadan veya elinize telefonunuzu alıp dış dünyayı evinize misafir etmeden, kendi alanınızda size iyi geldiğini bildiğiniz bir şeyler yapın. Bu arada günün herhangi bir anında o güne baştan başlayabilirsiniz. Siz ne derseniz o. Kuralları koyan sizsiniz. 😛

3 ŞEY: O gün yapmazsanız huzursuz olacağınız 3 şeye karar verin ve yapın. Mesela ben şu anda birini yapıyorum. Sizinkiler neler? 🙂

10 ŞEY: Huzursuz bir ruh halinde uyanmış bile olsanız, bugün neler için teşekkür etmek istersiniz? Bugün ben, kahkahaları ile bir video ile bile içimizi ısıtan çocuklar, masumlukları ile bizi hep gülümseten hayvanlar, içine bizi alıp dünyayı unutmamızı sağlayan filmler, kitaplar ve hikayeler, ne olursa olsun bizi seven ve böyle kabul eden sevdiklerimiz ve şu anda tatlı tatlı yağan yağmur için teşekkür ederim.

BASİTLEŞTİRİN: Gözünüze çok karışık gibi gelen ve başlayamadığınız bir şeyi, veya birikmiş ve gözünüze büyüyen bir görevi ele alırken basitleştirmeyi deneyin. Onu parçalara bölün ve bir kısmını hemen yapın. Bir yerden başlamak yeterli. İnanın sonra gerisi er ya da geç geliyor.

HAREKET EDİN: Biliyorum bugün evdesiniz ve dışarı çıkamıyorsunuz. Biliyorum Instagram ve Youtube çok fazla egzersiz ve yoga videosu ile dolu ve insan neyi seçeceğini bilemiyor. Bazen en iyisi işi vücudumuza ve kas hafızamıza bırakmak. İster olduğunuz yerde yürüyün, ister biraz hoplayıp zıplayın, ister yıllar önceki beden eğitimi derslerinden veya spor salonundan aklınızda ne kaldıysa birkaç esneme haraketi yapın, ya da dans edin. Önemli olan başka birinin yönlendirmediği bir fiziksel aktivitede bulunmak. Bırakın, vücudunuz ne istiyorsa onu yapsın. Yatağınızın üstünde zıplamak ve halılarda yuvarlanmak da kabulümüz!

1 SAAT BOYUNCA İSTEDİĞİNİZİ YAPIN: Bu çok mantıklı gelmeyebilir ama bugün kendinize 1 saat boyunca istediğiniz şeyi yapma izni verin. İş güç konusunda geri kaldığınızı düşünüyor olsanız bile. İsterseniz saati kurup biraz uzanın, isterseniz bir şeyler okuyun, müzik dinleyin, sevdiğiniz birini arayın. Mutlu olduğumuzda her zaman daha verimliyiz. Mutsuzken 3 saatte yapamadığım işi, keyfim yerindeyken yarım saatte yapabiliyorum. Siz de böyle misiniz? Evet bu 1 saat sizin. Çünkü siz buna değersiniz 🙂

ÖNEMLİ ŞEYLERİ HATIRLAYIN: Programın gerisinde kalmış olabilirsiniz. Diyetinizi bozmuş olabilirsiniz. İşler yolunda gitmiyor olabilir. Her şey değişir, her şey her zaman düzelebilir. Ve eğer düzelmiyorsa öyle olması gerektiği içindir. İnsanoğlunun öğrenme şekli bir şeyi tekrar tekrar yapmaktır. Değerinizin başardığınız işlerle ölçülmediğini hatırlayın. Kendi kendinizin başarı polisi olmayı bırakın. O zaman yaptıklarınızdan daha çok keyif alacaksınız inanın bana.

Sıra sizde, benim gibi planlarınızın gerisinde kaldığınız konular var mı? Bu konularda harekete geçmek için neler yapıyorsunuz? Yukarıda bahsettiğim yöntemlerden aklınıza yatan var mı? Yorumlarda benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply