Kendinizi Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz?

16 Mayıs 2020

Ne zaman kalkıp kendimi tanıtmam gereken bir seminer veya eğitime katılsam inanılmaz zorlanıyorum. Sıra bana gelene kadar o kadar strese giriyorum ki keşke o anda bir şey olsa koşarak uzaklaşabilsem falan diyorum. 🙂 Peki kendimizi, gerçek anlamda ne kadar tanıyoruz? Birçok insanın “hayattan ne istiyorsun?” sorusu sorulduğunda mavi ekran vermesinin (yani şaşırıp kalmasının)  sebebi nedir sizce? “5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz” sorusuna ezberlediğimiz cevap dışında ne verebiliriz? Ya da bir iş görüşmesinde, “nasıl birisinizdir” sorusuna, yardımsever, pozitif ve çözüm odaklı yerine içimizden nasıl cevap vermek geliyor? Kendini tanımak, kendini ifade edebilmeyi kolaylaştıran bir araç. Kendini ifade etmek de iletişimde size büyük kolaylık sağlayacak. Bugün birkaç soru ile kendinizi biraz daha yakından tanımaya var mısınız?

1-İdealimdeki Ben Nasıl Bir Kişiliğe Sahip?: Kendimle ilgili ne düşündüğümden bağımsız olarak, ben nasıl biri olmayı hayal ediyorum? Kime baktığımda keşke onun gibi olabilsem diyorum, veya kimin hangi özelliği keşke ben de böyle olsam dedirtiyor? İdealimdeki ben hangi kişilik özelliklerine sahip? Örneğin benim idealimdeki ben, daha disiplinli, daha organize, daha kararlı biri. Bu özellikleri belirlemek, nasıl biri olmak istediğinizi bilmek size neye yönelik çalışacağınızı gösterecek. Umutsuzluğa kapılmayın. Hiçbirimiz mükemmel değiliz, olmamıza da gerek yok. Arada sırada dahi olsa ideal halimiz gibi olabilsek harika olmaz mı?

2-En Büyük Hayalim Ne?: Hepimizin hayalleri var ama çoğumuz onlara sadece hayal deyip geçiyoruz. Aslında bu çok önemli bir soru. Bu hayatta neyi başarmadan ölmek istemezsiniz. Neyi yapsanız gerçekten dünyalar sizin olmuş olur? Hayalinizi belirlerken başka insanları, ne diyeceklerini, topluma yararlı olmayı falan bir kenara koyun. Siz neyi hep hayal ettiniz? En büyük hayalinizin ne olduğunu bulmak kendinizi tanımak için harika bir adım.

3-Bu Hayale Ulaşmama Engel Olan Şeyler Neler?: Eğer ikinci soruya cevap vermekte zorlandıysanız bu belki de bu sorunun cevabı yüzündendir. En büyük hayalinizle aranızda duran şey genelde gerçekçi, mükemmeliyetçi, şüpheci tarafımız. Kimi zaman da ailemiz, sorumluluklarımız, kıtlık bilincimiz. Ne olursa olsun, bu engelleri belirledikten sonra onları tek tek yazın ve haklarında ne yapabilirsiniz, kimden destek alabilirsiniz düşünün. Şu bir gerçek ki, bir hayal bir ömrü adamaya değer. Yani aceleniz yok. Hayaliniz için bugün küçük bir adım atsanız yeter, birden her şeyinizi satıp yollara düşmeniz gerekmiyor.

4-Hayatımda Benim İçin En Önemli Şeyler Neler?: Bu soru değerlerinizi belirlemek için. Sizin için ne önemli, dürüstlük mü, samimiyet mi, açıklık mı? Başkalarından bu davranışları talep edebilmek için siz kendi değerlerinize uygun yaşıyor musunuz bir bakın bakalım. Bazen bizim için önemli sandığımız bazı şeyler zamanla değişir, o yüzden bu listeyi geçmişte ne olduğunu düşündüğünüze göre değil şimdi nasıl hissettiğinize göre yapın.

5-En Beğendiğim Özelliklerim Neler?: Bu soruya güçlü yanlarım neler diye düşünerek başlayabilirsiniz. Sonra güçlü yan gibi görünmese de beğendiğiniz özelliklerinizi de ekleyin. Aslında beğendiğiniz tüm özellikleriniz güçlü yanlarınızdır. Dünyada sizden sadece bir tane olduğunu unutmayın. Mutlaka dünyaya verebileceğiniz harika şeyler var. Fark yaratabileceğinizi hatırlayın ve bunun için çalışın. Belki de sadece 1 kişi için fark yaratacaksınız ve bu da yeterli.

6-En Beğenmediğim Özelliklerim Neler?: Sizi yaşamda geride bırakan duygular ve özellikler hangileri? Mesela ben birçok şeyi yarım bıraktım bugüne dek. Sonunu getiremedim. Kendimde değiştirmek için üzerinde çok çalıştığım bir konu. Sizinki hangisi? Birçoğumuzunki de korku. O fabrika ayarlarında geliyor genelde. 🙂 Bu da bizi bir sonraki soruya getiriyor.

7-Hayatta Beni En Çok Korkutan Şey Nedir?: Düşüncelerimizin farkında olmadığımız bir gücü var. Bir şeyi değiştirmenin ilk ve en kolay yolu onunla ilgili düşüncelerimizi değiştirmek. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi olumsuz düşüncelerinizi sorgulayın. Zihniniz her zaman olumsuz düşünceler ve korkular üretmeye meyilli olacak. Bunun karşısında siz de bu düşünceleri hemen kabul etmek yerine sorgulayın. Bu korkunuz rasyonel mi? Bu olumsuz düşünceniz gerçeğe dayanıyor mu? Bir de şu var, düşüncelerimiz çok güçlü ve sürekli odaklandığımız düşünceler gerçeğimizi belirliyor. Sürekli düşeceğinizi düşünürseniz düşersiniz. Korkmak yerine, olumsuz ve korku dolu düşüncelerinizi fark edin ve sorgulayın. Sonra da onları özgür bırakın. Zihninizi güzel düşüncelerle doldurursanız vesveselere yer kalmaz.

8-Para Kazanmam Gerekmese Ne İş Yapardım?: Bu kritik bir soru. Bana hayatımın sonuna dek yetecek kadar param olsa ne yapardım? E param varsa yan gelir yatardım diyeceksiniz. Ama inanın birkaç gün sonra sıkılacaksınız. Bir şeyler yapmak isteyeceksiniz. Ne yapacaksınız? Bu listedeki en değerli sorulardan birisi bu ve mutlaka uzun uzun üzerinde düşünmenizi gerekiyor. Aklınıza bir şey geldiğinde de şunu sorun kendinize, peki neden onu yapmıyorum? Sonra 3. maddeye geri dönün. 😛

9-Hayatımdan Çıkarmak İstediğim ve Eklemek İstediğim Şeyler Neler?: Ben cevap vereyim, hayatımdan çıkarmak istediğim şey, kaygı. Hayatıma eklemek istediğim şey ise doğaya daha fazla karışabileceğim anlar. Bu nedenle karantina sonrası mutlaka bazı adımlar atacağım. Kaygı konusuna gelince, bu zaten üzerinde çalıştığım bir duygu ve düşüncelerimi sorgulamak çok faydalı oluyor. Peki siz neleri eklemek, neleri çıkarmak istersiniz hayatınızdan?

Kendini tanımak, kendini anlamak için çok güzel bir yol değil mi sevgili okur? Dilerim zaman bulur ve kendin için bu sorulara cevap arayabilirsin. Dilerim bulduğun cevaplar seni harekete geçirir.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply