Yeni Bir Alışkanlık Kazanmanın En Kolay Yolu

14 Mayıs 2020

Amerikalı yazar John C. Maxwell’in çok sevdiğim bir sözü var. Diyor ki, “Her gün yaptığınız bir şeyi değiştirmediğiniz sürece hayatınızı değiştiremezsiniz.” Neden cümleyi olumsuz bir ifade ile kurmuş bilmiyorum, gelin biz bunu olumlu hale getirelim. Hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, her gün yaptığınız bir şeyi değiştirin.

Günlük rutinime eklemek istediğim bir alışkanlık olduğunda onu bir süre keyifle yapıyorum ancak birkaç gün sonra ona zaman ayırmakta zorlanmaya başlıyorum. Bir süre sonra normalde severek yaptığım bu aktivite pozitif bir alışkanlığa dönüştürmeye çalıştığım için bana yük gibi gelmeye başlıyor. Yapamadığım zaman kendimi suçlu hissediyorum. Sakin bir günde, onu da rutinimin parçası yapmak kolay. Ancak yoğun bir günde ilk vazgeçtiğim aktivite o oluyor.

Eğer hayatımıza her gün yaptığımız, günlük rutinimizin parçası olacak bir alışkanlık katmak istiyorsak ne yapmalıyız? Daha önemlisi, bu alışkanlığın 3-5 gün sonra “vaktim yok, belki ileride daha sakin günlerde yaparım” diye ertelenmesinin nasıl önüne geçeriz? Farkına varmamız gereken en önemli şey belirli bir kapasitemiz ve bir gün içinde aktif olabileceğimiz sınırlı saatler olduğu. Bu da şu anlama geliyor, bir gün içinde şu anda her ne yapıyorsak onlar bir tam gün sürüyor. Bu listeye yeni bir şey eklemek istiyorsak, hali hazırda yaptığımız bir şeyden ya vazgeçeceğiz, ya da süresini kısaltacağız. Her gün her şeyi ya da daha fazla şeyi yapmaya çalışmak dengemizi bozduğu gibi bir süre sonra verimimizi de düşürür.

Madem öyle, kazanmak istediğimiz yeni alışkanlık her neyse, onu her gün yapabilmek için ona hayatımızda sabit bir yer açmamız şart. Bu yapmayı sevdiğimiz bazı şeylerden, ya da bir şeyden fedakarlık etmemiz gerektiği anlamına gelecektir. Hatırlayalım, bugün yapacağımız bir fedakarlık bize yarının ödülü olarak dönecek. Eh, daha ne isteriz?

Sizin günlük  rutininize eklemek istediğiniz faydalı bir alışkanlık var mı? Onun için neyden vazgeçmeye hazırsınız? Benimle yorumlarda paylaşır mısınız?

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply