Yeni Yıla Hazır Mısınız?

14 Aralık 2017

Aralık’ı yarıladık bile! Genelde yapılan şey, yeni yıla girerken bazı kararlar almak ve Ocak ayını aldığımız kararları uygulamakla geçirmektir. Ocak ayından sonra da bu kararların hepsini aynı anda uygulamak ağır gelir ve bir şeylerden sıkılmaya başlarız. Halbuki hayatımızda bizi mutlu edecek değişiklikler yapmak için belli bir zamanı beklemeye gerek yok. O yüzden hazır yılbaşına 2 haftamız kalmışken neden sizi mutlu edecek yeni şeylere başlamak için hemen şimdi aksiyon almayasınız?

 Şikayet Etmeyi Bırakmak

İçinde bulunduğumuz anda canımızı çok sıkan bir şeyin aslında bizim hayrımıza olduğuna inanmak bazılarınıza saçmalık gibi geliyor biliyorum. (Çünkü iyimserliğe yeni başlayanlar için biraz ileri seviye bir tavır ve bazen ben de zorlanıyorum!) Ama en azından olan bitenden şikayet etmeyi bırakabilirsiniz. Kendinizi şikayet ederken yakaladığınızda konuyu değiştirin. Yerinizden kalkın, gidin içecek bir şey alın. Birine telefon edin. Güzel bir şeye bakın. Mesela şu yeni keşfettiğim Instagram sayfası beni büyüledi. Şikayet edenlerin dalgasına kapılmayın. Yine konuyu değiştirin, bir şey sorun, tuvalete gitmem lazım deyin, uzaklaşın. 🙂

 En Değerli Hediyenizle Tanışmak

2017 benim neredeyse tamamen kendimi sevmeye adadığım bir yıldı. Bana ne kadar iyi geldiğini kelimelere dökebileceğimi sanmıyorum. Kendimle 2017’de tanıştım diyebilirim hatta bir anlamda. Hala da tamamlanmış bir tanışma değil. Size naçizane tavsiyem kendinizle daha fazla zaman geçirmeye çalışmanız olacaktır. Ama bu TV izlerken ya da Instagram’da gezerek yapabileceğiniz bir şey değil. Kendinizle baş başa ve duygu ve düşüncelerinize odaklanabildiğiniz bir aktiviteniz olsun. Siz kimsiniz? Olduğunuz kişiyi onu yargılamadan sevebilir misiniz? Siz ne denli özel bir hediye olduğunuzun farkında mısınız?

Hayatınızdaki Fazlalıklarla Vedalaşmak

Geçirdiğimiz senelerde ne çok eşya biriktirdik. Buna giysilerimizi de dahil edersek, tüm bunların bir kısmı ile vedalaşma zamanı gelmiş olabilir. Yeni enerjilere, yeni şeylere hayatınızda yer açmak için bir kısmından ayrılmak isteyebilirsiniz. Bu hafta sonu mesela, gardırobunuzu açıp artık giydiğinizde size iyi hissettirmeyen birkaç parça ile vedalaşabilirsiniz bence ne dersiniz? Bir daha okumayı düşünmediğiniz kitaplar, dergiler, artık anlamı olmayan belge ve evraklar, eski aksesuarlar, biblolar vs. bunların hepsi için daha iyi evler bulunabilir. Özellikle şu soğuk kış aylarında giymediğiniz kışlık giysileriniz ve ayakkabılarınız ihtiyacı olan birilerine ilaç gibi gelebilir.

 Kızgınlıklarınızı Bırakmak

Bir yıl boyunca iyi kötü birçok şey yaşadık. Belki bu sene hayatınıza yeni insanlar girdi ve çıktı. Belki çok sevdiğiniz birilerinden ayrıldınız. Belki size yapılan ve unutamadığınız yanlışlar oldu. Bunların bazılarını sizin için çok değerli kişiler bazılarını ise sizin için o kadar değerli olmasalar da gururunuzu hatta egonuzu incitecek şekilde yapanlar olmuş olabilir. Hemen şu anda bu duyguların usulca sizi terk etmesine izin verin. Unutmayın hiçbir şey sizinle ilgili değil, yapılan her şey yapan kişi ile ilgili. Yapılan size nasıl yansımış olursa olsun herkes kendi yolunda yürüyor. Eğer yapabilirseniz onları affedin. Eğer hazır değilseniz, belki de onları affetmek için nasıl bir adım atmaya ihtiyacınız olduğunu düşünün. Ve en azından bir adım atın. Çünkü kırgınlık da kızgınlık da yeni bir seneye taşımak istemeyeceğimiz kadar ağır yükler.

 Diyet Yapmayı Bırakmak

Hayatımın önemli bir bölümü diyet yaparak geçti. Ama şu kadarını söyleyeyim, kimsenin sadece diyetle kalıcı şekilde kilo verdiğini görmedim. İnsanlara asıl kilo verdiren şey sadece diyet ya da spor değil motivasyondur. Biliyorum birçok kişi 2018’e fazla kilolarını vermek isteyerek girecek. Spor salonlarına yazılacak. Ocak’ın ilk haftaları binlerce insanın spor salonlarında koşu bandında ter atması ile geçecek. Diyetisyen randevuları alınacak. Sizi kilo almaya ya da vermeye motive edecek neden, başarılı olmanız için çok önemli. Çünkü hayatınızın sonuna kadar diyet yapamazsınız. Bu soruya cevabınızı bulup, Ocak’ı beklemeden doğru seçimleri yapmaya başlayabilirsiniz bence.

Yeni yıl harika bir enerji getiriyor beraberinde. Siz de yeni yıla girmeyi beklemeden yukarıda yazdıklarımı deneyerek kendinizi yeni yıla hazırlayabilirsiniz. Bu ay bitmeden planladığım birkaç yazı daha var. Umarım yetiştirebilirim. Ama yetiştiremezsem ya da siz sadece bunu okuma fırsatı bulursanız, şimdiden 2018’in hepimiz için ezber bozan keyifli bir yıl olmasını diliyorum.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply