Ruhunuzun Yükünü Hafifletin!

1 Ekim 2017

Öyle günler vardır ki, bir şey size ağır gelmiştir de, ne olduğunu bir türlü bulamazsınız. Sizi huzursuz eden bir şeyler vardır ama zihninizde net bir düşünceye dönüşmemiştir henüz. Bu yüzden bir türlü derdim şu, şuna kızgınım ya da kırgınım diyemezsiniz. Eh, işte derdini bilmeyen derman bulamadığı için de ihtiyacınız olan o çözüme de çok uzaksınızdır. Sizi de geceleri uyutmayan ama adını koyamadığınız bir sıkıntı var mı içinizde bu günlerde? Gelin bu yazıda ruhunuzun yükünü hafifletecek o çözümü beraber arayalım.

Egonuzla Aranız Nasıl?

İpleri egomuzun eline bıraksak hayatımız nasıl olurdu? Sürekli savunmada, herkesin bize haksızlık ettiğini düşündüğümüz, ya da herkese yukarıdan baktığımız bir modda yaşarken nasıl mutlu olabiliriz ki? Eğer siz de her şeye tepki verdiğiniz, eleştirilmeye hiç tahammül edemediğiniz bir durumdaysanız bu günlerde, size Miguel Ruiz’in 4 Anlaşma kitabındaki kendimizle yapmamız gereken 4 anlaşmadan bence en önemlisini hatırlatmak isterim. Hiçbir şeyi şahsi almayın. Evet, gerçekten de bazen her şey bizle ilgili, dünya da bizim etrafımızda dönüyor sanıyoruz. Çünkü egomuz bizi ele geçiriyor. Ama aslında herkes kendi yolunda şu dünyada ve herkesin kendi gündemi var. Sizi üzen ve kızdıran durum ve kişilere bakın, yaptıkları sizden çok onlarla ilgili değil mi? Siz isterseniz bu durumlardan sıyrılabilir, durumlara daha çözüm odaklı bakabilirsiniz. Yeter ki bu olayları şahsi almayın. İpleri egonuzun eline teslim etmeyin yeter.

Hayatınızda Sevgiye Ne Kadar Yer Var?

Hayatta en çok üzüldüğüm insanlar sevmeyi bilmeyen insanlar. Sevmeyi bilen bir insan güçlüdür çünkü. Seven bir insan sevdiklerinden aldığı güçle en zor durumlarda bile ayakta kalabilir hatta mucizeler yaratır. Elbette herkesin hayatında sevdiği birileri ve bir şeyler var. Ama sevginin faydalarını görebilmek için saf ve karşılıksız bir sevgi ile sevmek ve sevgimizi göstermek şart. Sevgi yaşanmadığında başka duygulara dönüşebiliyor çünkü. Sevgi mesela güven ve huzur ile elele değilse can yakabiliyor. Şimdi diyeceksiniz ki tabii ki sevgi var hayatımda. Ama benim asıl demek istediğim, bazen unutuyoruz işin gücün arasında sevdiğimizi göstermeyi. Üstelik sevgimizi sadece yakınlarımıza ya da tanıdıklara göstermemiz de yeterli değil bence. Öyle çok sevgi var ki tanımadıklarımıza da verebileceğimiz. Ne bileyim, sokakta bir kediye bir kap mama vermek ve başını okşamak ya da metroda bizden daha yorgun görünen birine yerimizi vermek. Bunlar da sevgiden değil mi? Üstelik çok da kolay değil mi bunları yapmak?

Kabul edemediğiniz şey nedir?

Bana 1-2 ay önce sorsanız hayatımda affedemediğim hiç kimse ve hiçbir olay yok derdim. Ama birkaç gün önce farkettim ki işin aslı öyle değil. Affetmek kısa ve kolay bir süreç değil maalesef. Üstelik bazen benim gibi kendinize bile her şeyi affetmiş gibi yapabiliyorsunuz. Doğru cevapları almak için doğru soruları sormak gerekiyor. Yani doğru soru kime kızgınsın, ona mı kızgınsın değil, sorulması gereken asıl soru, “burada kabul edemediğin şey nedir?” Eğer geçmişte ya da şimdi, içinizi hala acıtan bir mevzu varsa, bu konuda ben neyi kabul edemiyorum diye bir sorun kendinize. Bu sorunun cevabı çok önemli yalnız ve baştan bir ipucu vereyim, eğer cevabı konusunda dürüst davranırsanız, beklenmedik boyutta aydınlanma yaşatacak bir yere bağlanabilir. İşte o kabul edemediğiniz şeyi kabul etmeyi başardığınızda ve onunla barıştığınızda artık o olayın yükü sırtınızda hafifleyecek.

Çok mu meşgulsünüz?

İtalyanların bayıldığım bir deyimi vardır; “il bel far niente” yani hiçbir şey yapmamanın güzelliği! Bu lafı duyana kadar hafta sonları bile boş boş pineklediğim zamanlarda suçlu hissederdim. Sizin “il bel far niente” aktiviteniz ne olur bilmiyorum ama benim favorilerim; ayaklarımı uzatıp hayal kurmak, sahile gidip bir banka oturmak ve yüzen karabatakları izlemek, arkadaşlarımla oturup bazen saatlerce muhabbet etmek, sevdiğim filmleri tekrar tekrar izlemek…Oysa günümüzde plaza insanları ( ki ben de biri sayılırım) meşgul olmakla, toplantıdan toplantıya koşmakla, e-posta kutularında her sabah binlerce yeni mail olmasıyla övünüyor, öğle yemeklerini masalarında yiyor, kahvaltıyı geçiştiriyor…hep çok meşguller hep. Gün içindeki yoğun tempomuz bizi sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak da yoruyor. Arada küçük molalar vererek, hiçbir şey yapmak zorunda olmadığınız saatler çalabilirsiniz hayattan. Gerçekten çok ama çok iyi geliyor, tecrübe ile sabittir. 🙂

Hayatta her şey net olmak zorunda değil. Ama benim için bir şey çok net. Ne zaman usul usul iç sıkıntısının hayatıma süzüldüğünü hissetsem biliyorum ki bir şeylere maruz kalmışım. Belki çok fazla negatif insanla muhattap olmuşum, belki o hafta çok koşturmuşum, belki boşuna endişe ederek yormuşum kendimi. O zaman biraz ağırdan alıyorum her şeyi. Olanı biteni anlamak için biraz duruyorum yani. Elimi kalbime koyuyorum deyim yerindeyse, biraz dinliyorum. Sonra yukarıdaki 4 maddede bahsettiklerimi gözden geçiriyorum. Umarım bu 4 çözümün hepsi ya da biri sizde de işe yarar ve sıkıntınızı biraz hafifletir, hatta belki sizi ağırlaştıran o yükü bir yol kenarına bırakır ve sahile karabatakları izlemeye giderseniz, kimbilir…

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply