Şiddetle Önerdiğim 5 Türkçe Youtube Kanalı

27 Mayıs 2020

Sizin Youtube ile ilişkiniz nasıl bilmiyorum ama ben Youtube’u artık bir video paylaşım sitesi gibi değil bir yayıncı olarak görüyorum. Takip ettiğim 100’e yakın kanal var. Elbette hepsinin her paylaşımına ayıracak zamanım yok. Ayrıca belli aralıklarla takip ettiğim kanalları gözden geçirip artık bana hitap etmeyenleri takipten çıktığım da oluyor. Bununla beraber bazı kanalları yıllardır takip ediyorum ve oldukça işe yarar buluyorum. Bugün sizinle sizin de ilginizi çekebilecek ve değerlendirebileceğiniz 5 kanalı paylaşmak istedim.

1- 140 Journos: Ekşi Sözlük’te bağımsız bir medya hareketi olarak tanımlanmış olan 140 Journos orijinal belgesel videolar çekiyor ve yayınlıyor. Misyonlarını Türkiye’yi anlamak olarak belirlemişler. Haber kanallarının ve habercilerin tarafsız kalmakta zorlandığı bir dönemde bu bağımsız belgesel kanalına bir şans verebilirsiniz.
2- Cep Hikayeleri: İnsana dair küçük ve kısa hikayeler paylaşan bu kanal favorilerimden. Sizi düşünmeye sevkediyor ve etrafınızda olup da neler yaşadığını bilmediğiniz insanların yaşamlarını merak etmenizi sağlıyor. Her video sonrası birinin sırrını öğrenmiş gibi duygulanıyor insan.
3- Barış Özcan: Teknoloji, eğitim ve tasarım üzerine hikayeler anlatmak için yola çıkan Barış Özcan’ın içeriklerini oldukça eğitici buluyorum. Sadece videolarının altındaki yorumları okumak bile insanı ülkenin geleceği için umut veriyor. Üretkenlik, motivasyon, filmler, kitaplar ilginizi çekiyorsa bu kanalı mutlaka takip etmelisiniz.
4- Refika’nın Mutfağı: Yemek yapmak güçlü taraflarımdan biri değil bu yüzden genelde eskiden yemek kitaplarından şimdiyse Youtube’dan destek alıyorum. Refika’nın kanalı açık ara önde benim için. Bunda hem sempatik kişiliği hem de açık ve anlaması kolay anlatımı var. Alanında bilgili insanları izlemek keyifli.
5- Squatgirl: Evde spor yapmak karantinada çok popüler olsa da, öncesinde de benim gibi vakti dar olanlar için önemli bir aktiviteydi. Doris Hofer bir antrenör ve İsviçreli olduğu için Türkçe’si mükemmel değil ancak neşeli ve güler yüzlü karakteri size bozuk Türkçe’sini unutturacak eminim. Videoları keyifli ve verdiği bilgilerin araştırılmış olduğu belli oluyor. Hayalindeki Sen kitabını da öneririm, hem beslenme, hem spor, hem de kilo verme ile ilgili okuduğum en faydalı kitaplardan.

Şimdi sıra sizde, yorumlarda Youtube kanal önerilerinizi bekliyorum. 🙂

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply