Annemden Öğrendiğim 3 Önemli Şey

10 Mayıs 2020

Anneler günü yazım biraz geç kaldı ama sevgili okur bugün elimden geldiğince ona hizmet ettim, aslında her gün olması gerektiği gibi. Annelerimiz bizden ne kadar az şey bekliyor değil mi, insan hayret ediyor bazen. Bugünün yazısı geç de yayınlansa blog yazısı bu sonuçta günlük süt değil, bir ara okursunuz diye yazıyorum sevgili okur. En çok da kendi annem için yazıyorum. İşte annemden öğrendiğim 3 önemli ders.

1-Karşılık Beklemeden Sevmek: Hepimiz severiz elbette. Sevdiğimizi göstermeye ve ifade etmeye çalışırız. Anne sevgisinin değerini anlamak için biraz büyümek gerekiyor. İnsan o zaman anlıyor annesinin nasıl da hiçbir karşılık beklemeden sevdiğini. Her anne için her evladı dünyanın en kıymetli şeyi. Ne yaparsa yapsın, ne derse desin, nasıl görünürse görünsün. İsterse ona kötü muamele etsin, onun adı “evlat”. Benim annem de buna mükemmel bir örnek. Hayatım boyunca hep annemin koşulsuz şartsız beni seveceğini bilmenin güveni ile büyüdüm. Bu duygudan mahrum büyüyen çocuklar olduğunu biliyorum. O yüzden her gün kendi annem için şükrediyorum. Ben de sevdiklerimi onun gibi karşılıksız sevmek için çalışıyorum.

2-Çözüm Odaklı Düşünmek: Hepimizin ilk rol modelleri anne-babalarımız. Annemden öğrendiğim en önemli şeylerden birisi, bir sorunla karşılaştığımda pes etmeyip bir çözüm bulmaya odaklanmak. Hayatta onun zorluklar karşısında kurban rolü oynamaktansa çözüm arayıp ilerlemesini hep takdir ettim. Sorunlar olabilir ancak sorun olan yerde çözüm de vardır. Bunu bana öğrettiğin için teşekkür ederim annecim.

3-Merhametli Olmak: Yaşamda tüm canlılara karşı merhamet sahibi olmak çok önemli. Bizden daha zor durumda olanlara yardım etmek, insan ayırmamak, zorluk içinde olana destek vermek hep annemden öğrendiğim şeyler. Yaşam boyu gördüm ki merhamet gösteren kendisi de merhamet görüyor. Bana iyi ki bunu öğretmişsin annecim.

Annemden daha birçok şey öğrendim ve hepsi için ona minnettarım. Annesini hiç tanımamış veya onu kaybetmiş birinin bile onun ruhu ile bağlantıda olduğuna ve yine de ondan bir şeyler öğrenmeye devam ettiğine gönülden inanıyorum. Peki sizin annenizden aldığınız en önemli dersler hangileri? Benimle yorumlarda paylaşmak ister misiniz?

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply