18 Yaşındaki Halim Şimdiki Bana Ne Tavsiye Verirdi?

4 Mayıs 2020

Genç halinizden tavsiye alır mıydınız? Genelde tam tersidir öyle değil mi? “Gençliğime mektup” ana fikirli en az bir yazıya siz de denk gelmişsinizdir kesin. Bana şu anda bu çok faydalı görünmüyor. O genç kız yaşadı yaşayacağını ve muhtemelen tavsiye versem de dinlemezdi! Genç halimden tavsiye almak, ona tavsiye vermekten daha iyi olmaz mı?

Eski şeyleri saklamanın en iyi yanı o zamanlar nasıl olduğunu görebilmek. Bu çok faydalı çünkü insan hafızası güvenilir değil. Geçmişte olanları olduğu gibi değil olduklarını düşündüğümüz gibi hatırlamaya meyilliyiz. Geçen gün üniversite yıllarımdan kalma şiir kitaplarımı karıştırıyordum ve aldığım bazı notları ve altını çizdiğim yerleri yeniden okudum. O zamanlar da şimdiki gibi edebiyata düşkündüm ama farklı bir şekilde, daha savunmasız (kendini savunmaya ihtiyaç duymayan anlamında) daha duygusaldım.

Öyleyse bugün o zamanlar nasıl olduğumu hatırlayacağım, o kızla bağlantıya geçeceğim ve ondan bugün olduğum kadına tavsiyelerde bulunmasını isteyeceğim. İpleri ona bırakacağım ve yolu göstermesine izin vereceğim. Bütün bu yıllar boyunca sustu ve benim kararlar almamı izledi. Bakalım reçeteme ne yazacak? Beni tanımayan biriysen, sevgili okur, sana küçük bir not: ben 18 yaşındayken sosyal medya falan yoktu ve yıl 1998’di.

***

Ben 18 yaşındaki kız buradan itibaren devralıyorum ve şu andaki hayatına bakarak sana verebileceğim tavsiyeler şunlar:

-Karantina bittiğinde eskisi gibi uzun yürüyüşlere çıkmaya devam etmelisin. Hiçbir şey zihni uzun bir yürüyüş gibi açamaz.

-İçe kapanık olmak sorun değil. Arkadaşların seni anlıyor. Üstelik bence daha havalı. 🙂

-Unutma ki cesareti olmayan aşık olamaz. Cesur ol. Yazmak için en iyi ilham perisi kırık bir kalptir.

– Gerçek iştah; sanat, müzik, şiir ve kitaplar için olmalı. Yemek için değil. Yiyecek ve kozmetiğe daha az, kitaplar ve sanata daha fazla para harca.

– Her gün şiir okumalısın çünkü şiir ruhu besler ama lütfen iyi şairleri oku. Kötü şiirleri okumak için kendini zorlama.

– Harika arkadaşların var, (ahaha burada çok fazla değişim yaşanmamış) onlara sevgini daha fazla göstermelisin, söylemek yetmez.

– İşin hayatın o yüzden gerçekten ama gerçekten gurur duyduğun bir şey yap. Öyle bir şey olsun ki, para vermeseler de yaparım ben bunu dedirtsin. Ama para verdiklerinden emin ol çünkü daha fazla kitaba ihtiyacımız var.

– Daha fazla bağımsız film izle ve daha az Netflix lütfen.

– Yazarken daha cesur ol, pratik insanı daha becerikli yapar, tekrar tekrar dene. İnsanlar yazdıklarını başta beğenmezse tekrar tekrar yaz. Esnek ol, çabuk vazgeçme.

****

18 yaşındaki ben, teşekkürler. Oh be, 18 yaşımla bağlantıya geçmek iyi geldi. Bunlar hayatımda derhal uygulamaya koyacağım sağlam tavsiyeler. Acaba saçımı kesip kızıla da boyasam mı? Belki daha sonra!

Şimdi sıra sizde, 18 yaşındaki halinizle konuşma imkanınız olsa size ne öğüt verirdi? Tavsiyelerini dikkate alır mıydınız? Sizi 18 yaşımdan kalma yukarıdaki şarkıyla baş başa bırakıyorum, ama inanın bu şarkı asla yaşlanmıyor, tıpkı benim gibi.

 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Evren Gorsen 4 Mayıs 2020 at 08:34

    Her zamanki gibi en gerçekçi bağlantı noktalarından o köprüyü kurmuşsun Edacım. Böyle düşünebilmen ne güzel. Bu aynı zamanda ilerde senden çok daha gençleri ya da eksiklikleri olan insanları dinleyeceğin ve onlarla uzlaşacağın anlamına geliyor ki bunun adı tevazudur. Kararında da ne kadar güzel birşey değil mi?
    Sayfayı çok meşgul etmeden, kendi adıma olan kesime gelince, belki yaşanmışlıkların eksiklikleri , belki de olgunlaşmamış olmamdan dolayı ben geçmiş beni sevsem de, onu kucaklasam da, sanırım bana tavsiye eden bir sesini duyamıyorum. Belki o söylüyor ben duyamıyorum.
    Tam tersi durum geçerli ki orda 18 yaşındaki bana söyleceğim çok şey var ki o başka bir başlığın konusu olurdu.

  • Leave a Reply