Canım Kadınlar İyi Ki Varsınız!

7 Mart 2018

 

Son zamanlarda dikkatimi çeken bir şey var.  Sosyal medya paylaşımlarında ve yorumlarında, magazin paylaşımlarında, hatta TV dizilerinde kadınların birbirlerine düşmanlığı ileri seviyeye ulaşmış durumda. Şu aralar Ufak Tefek Cinayetler diye bir dizi pek popüler ve aslında keyifle izlesek de bu dizide de birbirinin kuyusunu kazan kadınlar başroldeler. Amacım bu konuda yazmak değil ama hazır Kadınlar Günü gelip çatmışken ben değer verdiğim kadınlarla ilgili yazmak istedim. Kadın ya da erkek, arkadaşlarımın tümü benim için çok değerli ama kadın dostlarımın bende yeri başkadır. Onları ve tüm kadınları kendimce onurlandırmak için bu yazıda sadece kadın arkadaşlarınızla yapabileceğiniz 10 şeyden bahsetmek ve açıkçası sizi biraz gülümsetmek istiyorum. İşte sadece kadın arkadaşlarınızla tadı çıkan 1o şey.

1. Hayatımızdaki kişilerden saatlerce bahsetmek

Bir kız grubu için bu en eğlenceli muhabbetlerden biridir. Söz konusu kişiler bu sohbetlerde her yönleri ile ele alınır, incelenir, herkes birbirinin yorumunu dinler. Diyelim ki gruptan biri yeni birisiyle görüşüyor olsun, bu kişi tartışmalı bir kişi ise, önce eleştirilir ama arkadaşımız bu kişi için yanıp tutuşuyorsa genelde bir şans verilir. Aslında kızların yakın arkadaş olmalarında bu muhabbetler bir seviye teşkil eder. Eğer bir kadınla yeni arkadaş olduysanız ve artık aranızda erkekler konuşulmaya başlandıysa bilin ki artık yeni arkadaşınızla bir üst seviyedesiniz. Tebrikler, sizi sıkılmadan dinleyecek yeni arkadaşınızın kıymetini bilin!

2. Birlikte hazırlanmak

Sadece bir şeyler içmeye ya da sahilde bir yürüyüş yapmaya gidiyor olabilirsiniz. Ama birlikte giyinmek ve makyaj yapmak bir ritüeldir. Eğer bir yere geç kalınmıyorsa en sevdiğim aktivitelerin başında gelir. Fonda müzik, evde bir bayram havası…Herkes birbirini güzelleştirmeye çabalar. Bu aktivitenin tek berbat yanı dönünce o özenle yapılmış makyajı çıkartmaktır. Ama o kadar da olsun 🙂

3. Saatlerce güneşlenmek

Aslında bu da bir ritüeldir bence. Bu bazen güneşin altında muhabbet etmek bazen de eriyene kadar şezlongda yatmaktan ibarettir. Hayatımda en kötü güneş yanıklarımın bazılarını bu güneşlenme seanslarına borçluyum. Bol bol gülünür ve o güzel enerji yanıkların acısına iyi gelir. Tabi bir de sonra kızgın kumlardan serin sulara atlamak!

4. İşimizden şikayet etmek

İşinizden herkese şikayet edebilirsiniz. Ama sevgiliniz ya da kocanız biraz dinler ve “canım memnun değilsen başka bir iş ara” der bırakırlar. Aileniz ise sizin kızdığınız detaylara sizden çok sinirlenir ve sizi sakinleştirmek şöyle dursun, istemeden daha da moralinizi bozarlar. Kız arkadaşlarınız ise bu konuda en çok ihtiyacınız olan şeyi yaparlar. Onlar da kendi işlerinden şikayet ederler. Yaşasın! Yalnız değilsiniz ve tek ihtiyacınız olan buydu!

5. Sevmediğiniz birini saatlerce gömmek

Şimdi “gömmek” oldukça argo bir kelime ve bazılarınız buraya yakışmadığını düşünebilir. Ama inanın bu muhabbetin içeriğini daha iyi karşılayan bir kelime de yok. Çünkü söz konusu kişiyi öldürsek bu kadar rahatlardık ancak. Bunu bir çeşit gıybet seansı gibi düşünebilirsiniz. Genellikle arkadaş grubunuzda sadece bir kişinin tanıdığı ve kızgın olduğu biri ele alınır. Sonra o kişi sözlerle itinayla yerden yere vurulur. İşin iyi tarafı o kişi bunu asla bilmeyecektir. E bunun birinin arkasından konuşmaktan ne farkı var diyeceksiniz. Ama o kişiye zarar vermek için yapılan bir şey değil bu. Hatta şu ya da bu şekilde o kişinin hayatına değen bir noktası yok. Zararsız bir eğlence diyelim. Ama çok rahatlatıcı olduğu kesin.

6. Nasıl göründüğümüzle ilgili fikir almak

Erkek arkadaşınıza, kocanıza, kardeşinize ya da annenize “nasıl olmuşum” diye sorduğunuzda genelde hesaplanmış cevaplar alırsınız. Özellikle erkekler bu konuda hassasiyetimizi bildikleri için gerçek fikirlerini söylemekten çekiniyorlar. Eh, haksız da değiller. O topa girmek her yiğidin harcı değil. Ama kızlar arasında öyle mi, hele de dostlarınıza sorduğunuzda, gerçeği olduğu gibi duyarsınız. İhtiyacınız olan tam da budur.

7. Gülme krizine girmek ya da birlikte ağlamak

Tıkanana dek gülmek ya da dünyanın en saçma şeylerine birlikte ağlamak ancak biz kadınların beraber yapacağı bir şey. Çok sevdiğim bir arkaşımla 2 hafta önce eski günlerde ne kadar çok gülme krizine girdiğimizi hatırladık. Evet belki şimdi eskisi kadar krizlere girmiyoruz. Ama yine de hala bol bol gülüyoruz. Ağlamaya gelince, biz kadınlar zaten ağlamaya yatkınız, ancak kolektif ağlama farklı bir aktivite. Bir tür ayin. Değişik bir deneyim olduğunu yaşayanlar bilirler. Sevdiğiniz biri ağladığı için ağlamak da sevmeye dahil.

8. Birlikte çatlayana dek yemek yemek

Yalan yok, kadın buluşmalarının çoğunda yiyecek bir şeyler vardır. Bu yemekli bir buluşma olmak zorunda değil. Ama kahveden keke, kekten yemeğe, yemekten tekrar tatlıya uzanan uzun günlerde öyle çok şey konuşulur ki. Önce tıkanana dek yenilir, sonra fazla kilolardan şikayet edilir. En nihayetinde hep birlikte diyete girmeye karar verilir. Ne olursa olsun birlikte yemek yemeden olmaz. Kız arkadaşlarla yemek yemenin en keyifli yanı ne midir? Kimsenin “çok yedin” dememesi elbette!

9. Sarhoş olup çekinmeden dağıtmak

Bu aslını isterseniz çok uzun zamandır yapmadığım ama geçmişte özellikle üniversite yıllarında düzenli şekilde tekrarladığımız bir aktivite idi. Şimdi tabi arkadaşlarımın çoğu artık evli ve çocuklu. Üstelik alkol almadan da eğlenebildiğimizi biliyoruz. Ama yine de bu da burada dursun istedim. Çünkü eğer niyetiniz içip dağıtmak, biraz serserilik etmekse ve alkol aldıktan sonra işler karmaşıklaşsın istemiyorsanız size bir “Girls Night Out” (Türkçesine kız kıza gece çıkmaca diyelim mi)  yazıyorum reçeteye. Kadın kadına eğlenmenin tadı bir başkadır çünkü. Ertesi sabah gecenin detayları bir puzzle gibi tamamlanır. Herkes başka bir kısmını hatırlar. Ve işin aslı, gerçekten kimse bakmıyormuş gibi dans edilir. Çünkü kızlar arasında kötü dans etmek diye bir şey yoktur. Az içki vardır 🙂

10. Küfürlü konuşmak

Günlük hayatımda çok küfürlü konuşan biri değilim. Ailem özellikle biz küçükken bu konuda çok hassastı. Ama lise ve sonra üniversite yıllarında özellikle kız arkadaşlarımla farklı bir lisan geliştirdiğimiz doğrudur. İşin aslı bizim için bu küfürlü konuşmak bile sayılmaz. Ama galiba kullandığımız kelimelerin büyük kısmı toplum tarafından argo ve küfür olarak değerlendiriliyor 🙂 Açıkçası bunu daha az umursayamazdım. Kadınlar arasında bize has bir argo dil olmasını seviyorum. Hiçbir zaman küfür duyunca kıkırdayıp ağzını kapatan biri olmayacağım sanırım.

Evet işte benim listem böyle. Daha çok fazla şey var ama bu liste böyle uzayıp gider. Hayatımda benim için çok değerli olan ve asla vazgeçemeyeceğim, başta annem ve ablam olmak üzere tüm kadın arkadaşlarımın Kadınlar Günü kutlu olsun. Kadınlar birbirini destekledikçe ve sevdikçe dünya daha güzel bir yer oluyor. O yüzden lütfen birbirimize daha iyi davranalım. Birbirimizi daha az yargılayalım ve dostlarımıza daha fazla zaman ayırıp sevgimizi daha çok gösterelim. İyi ki varsınız. Dünya sizinle daha sıcak, daha renkli ve daha güzel. Sizi seviyorum.

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply